اخبار


استفاده از فناوری CRISPR در درمان دیستروفی عضلانی در مطالعات پیش بالینی

 

محققین برای اولین بار از تکنولوژی ویرایش ژنی CRISPR برای متوقف کردن پیشرفت دیستروفی عضلانی دوشن(DMD) در پستانداران بزرگ جثه استفاده کرده اند.

دیستروفی عضلانی دوشن، از هر 5000 پسر بچه یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به نارسایی های عضلانی و قلبی می شود و این امر منجر به مرگ زودرس افراد قبل از 30 سالگی می شود.

محققان در مطالعه ای از تکنولوژی ویرایش ژنی CRISPR برای متوقف کردن پیشرفت دیستروفی عضلانی دوشن در سگ ها استفاده کردند و مشاهده کردند که بهبودی غیر قابل انتظاری در فیبرهای عضلانی این جانوران اتفاق افتاد. طی دیستروفی عضلانی دوشن که یک بیماری ژنتیکی کشنده در انسان نیز محسوب می شود، بروز موتاسیون در ژن مسئول تولید دیستروفین که یک پروتئین عضلانی حیاتی است منجر به ناهنجاری های عضلانی کشنده می شود.

استفاده از تکنیک ویرایش ژنی CRISPR موجب شد که سطح دیستروفین در بافت عضلات اسکلتی و قلبی تا 92 درصد احیا شود. این در حالی است که وجود یک آستانه 15 درصدی از این پروتئین برای کمک به عملکرد مناسب عضلات بیماران کافی است.

Reference:http://science.sciencemag.org/content/362/6410/86

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top