اخبار


مطالعه بر روی تکوین سلولی و کاریرد آن در فناوری ارگانوئید

 

بیماری های معده از جمله بیماری زخم پپتیک و سرطان معده، در بین انسان ها بسیار شایع هستند. برخلاف این امر، بیولوژی سلولی معده برخلاف سایر اندام های معده ای روده ای مانند کبد، روده و کولون کمتر شناخته شده است. بویژه، در مورد مبنای مولکولی تکوین معده و تمایز رده های معده ای اطلاعات کمی وجود دارد. اگرچه مدل های جانوری برای مطالعه تکوین، عملکرد و بیماری های معده ای مفید هستند، اما تفاوت های ساختاری و فیزیولوژیک عمده ای در معده انسان وجود دارد که این مدل ها را ناکافی می سازد. برای نگاه به تکوین، عملکرد و بیماری های معده ای در قالب انسان، یک سیستم مدل از معده انسان ضروری است.

محققان در مطالعه ای تشریح می کنند که چگونه این امر از طریق تمایز مستقیم سلول های بنیادی پرتوان انسانی در محیط سه بعدی، به ارگانوئیدهای معده ای(HGOs) بدست می آید. مشابه با کار قبلی که روده، کولون و بافت ریوی انسان را در آزمایشگاه تولید کرد، ارگانوئیدهای معده ای از طریق یک تمایز مرحله به مرحله تولید شدند که برای تقلید دینامیک پیام رسانی زمانی- مکانی که تکوین معده در بدن را کنترل می کند، طراحی شده بود. ارگانوئیدهای معده ای می توانند برای اهداف مختلفی از جمله مدل سازی ژنتیک، غربالگری دارو  استفاده شوند و حتی این پتانسیل را دارند که در آینده برای پیوند بیماران استفاده شوند. علاوه براین، ارگانوئیدهای معده ای برای مطالعه تکوین و برهمکنش های انواع سلول های غیر اپی تلیالی مانند اندوتلیال، عصب و مزانشیم خیلی مناسب هستند.

در این مطالعه محققان مبنای مورفولوژی، عملکرد و مسیرهای تکوینی دخیل در تولید اندام های معده ای را مورد بحث قرار می دهند. هم چنین برهمکنش های اپی تلیالی به مزانشیمی که برای تکوین و عملکرد کلی معده انسان مهم هستند را مورد بررسی قرار می دهند.

Reference:https://www.cmghjournal.org/article/S2352-345X(18)30016-X/fulltext

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top