نتایج داوری مقالات جشنواره اعلام گردید جهت کسب اطلاعات بیشتر به پنل خود مراجعه نمایید

اخبار


گفتگو با دکتر محی الدین بناب مسئول فنی شرکت پژوهشی تولیدی دانش‌بنیان سیناسل

 

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به اخذ مجوز تولید دو محصول در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی از سازمان غذا و دارو شده است و در تلاش گرفتن مجوز برای درمان بیماران "ام اس" و "ای ال اس" با سلول های بنیادی می باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر ماندانا محی‌الدین بناب مسئول فنی شرکت پژوهشی تولیدی دانش‌بنیان سیناسل بیان کرد: این شرکت یکی از نخستین شرکتهای ایرانی است که بر روی تولید و تجاری‌سازی سلول‌های بنیادی فعالیت دارد. در حال حاضر این شرکت در دو بخش بافت و سلول‌های بنیادی فعالیت دارد.

 به گفته وی این شرکت توانسته است در بخش بافت، داروهای «آمینوسین» و «سل آمینوسین» را برای درمان سوختگی و زخم‌ها با استفاده از تولید بافت تولید کند. همچنین به دنبال دریافت مجوز شروع فاز دوم مطالعات بالینی دارویی برای درمان بیماری‌های ام‌اس (MS) و ای ال اس (ALS) است.

محی‌الدین بناب خاطر نشان کرد: این شرکت به منظور تجاری سازی مجصول تولید شده، بایستی مجوزهای مطالعات بالینی را دریافت کند. وی حمایت ارگان‌های دولتی را برای تجاری‌سازی چنین محصولات قابل ‌توجه دانست و گفت این نیاز احساس می‌شود که داروهای بر پایه سلول با مسیرهای کوتاه‌تری مجوز خود را دریافت کرده و وارد بازار شوند.

این فعال عرصه سلول‌های بنیادی نقش آشنایی مردم با حوزه سلولی و بافت را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: وجود جشنواره‌هایی مانند سلول‌های بنیادی و کنگره‌هایی که در زمینه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار می‌شود، در رشد علمی جمعیت عمومی و فعالان علمی کشور مؤثر است. وی ادامه داد: جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برگزار می‌شود، فرصت بسیار مناسبی برای حضور اساتید خارجی عرصه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی است که با محققین داخلی و نیز دستاوردهای آنان در این حوزه آشنا شوند.

 محی‌الدین برگزاری این رویداد علمی را در عرصه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دو دوره گذشته بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی این حوزه به شهرهای کوچک ایران و مدارس دورافتاده نیز راه پیدا کرده است.

وی افزود: امروز دانش آموزان روستاها دورافتاده نیز با سلول‌های بنیادی و کاربرد آنها آشنا هستند که این اتفاق مدیون فعالیت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و برگزاری جشنواره‌ها در این حوزه است.

این محقق با پیشینه‌ی فعالیت بیش از 25 سال در حوزه سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت ، بیان کرد: ایران جایگاه مناسبی در میان کشورهای پیشرفته در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی دارد. گاهی یک فناوری به قدری دور از دسترس است که دستیابی به آن ناممکن یا سخت است. اما در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی زیرساخت‌های مورد نیاز در کشور موجود است و جزء نخستین کشورهایی هستیم که در این راه گام برداشته‌ایم.

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top