اخبار


گفتگو با دکتر محی الدین بناب مسئول فنی شرکت پژوهشی تولیدی دانش‌بنیان سیناسل

 

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به اخذ مجوز تولید دو محصول در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی از سازمان غذا و دارو شده است و در تلاش گرفتن مجوز برای درمان بیماران "ام اس" و "ای ال اس" با سلول های بنیادی می باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر ماندانا محی‌الدین بناب مسئول فنی شرکت پژوهشی تولیدی دانش‌بنیان سیناسل بیان کرد: این شرکت یکی از نخستین شرکتهای ایرانی است که بر روی تولید و تجاری‌سازی سلول‌های بنیادی فعالیت دارد. در حال حاضر این شرکت در دو بخش بافت و سلول‌های بنیادی فعالیت دارد.

 به گفته وی این شرکت توانسته است در بخش بافت، داروهای «آمینوسین» و «سل آمینوسین» را برای درمان سوختگی و زخم‌ها با استفاده از تولید بافت تولید کند. همچنین به دنبال دریافت مجوز شروع فاز دوم مطالعات بالینی دارویی برای درمان بیماری‌های ام‌اس (MS) و ای ال اس (ALS) است.

محی‌الدین بناب خاطر نشان کرد: این شرکت به منظور تجاری سازی مجصول تولید شده، بایستی مجوزهای مطالعات بالینی را دریافت کند. وی حمایت ارگان‌های دولتی را برای تجاری‌سازی چنین محصولات قابل ‌توجه دانست و گفت این نیاز احساس می‌شود که داروهای بر پایه سلول با مسیرهای کوتاه‌تری مجوز خود را دریافت کرده و وارد بازار شوند.

این فعال عرصه سلول‌های بنیادی نقش آشنایی مردم با حوزه سلولی و بافت را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: وجود جشنواره‌هایی مانند سلول‌های بنیادی و کنگره‌هایی که در زمینه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزار می‌شود، در رشد علمی جمعیت عمومی و فعالان علمی کشور مؤثر است. وی ادامه داد: جشنواره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برگزار می‌شود، فرصت بسیار مناسبی برای حضور اساتید خارجی عرصه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی است که با محققین داخلی و نیز دستاوردهای آنان در این حوزه آشنا شوند.

 محی‌الدین برگزاری این رویداد علمی را در عرصه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دو دوره گذشته بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی این حوزه به شهرهای کوچک ایران و مدارس دورافتاده نیز راه پیدا کرده است.

وی افزود: امروز دانش آموزان روستاها دورافتاده نیز با سلول‌های بنیادی و کاربرد آنها آشنا هستند که این اتفاق مدیون فعالیت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و برگزاری جشنواره‌ها در این حوزه است.

این محقق با پیشینه‌ی فعالیت بیش از 25 سال در حوزه سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت ، بیان کرد: ایران جایگاه مناسبی در میان کشورهای پیشرفته در حوزه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی دارد. گاهی یک فناوری به قدری دور از دسترس است که دستیابی به آن ناممکن یا سخت است. اما در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی زیرساخت‌های مورد نیاز در کشور موجود است و جزء نخستین کشورهایی هستیم که در این راه گام برداشته‌ایم.

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top