اخبار


مدل های کبدی برای غربالگری داروها

 

مدل های آزمایشگاهی کبد انسانی به دلایلی مانند کاهش خطر آسیب کبدی ناشی از داروها برای انسان، مدل سازی بیماری های کبدی انسانی و نشان دادن نقش سیگنال های تکی یا ترکیبی ریز محیط روی عملکرد سلول های کبدی و مقدور ساختن درمان های مبتنی بر سلول در بالین، از اهمیت برخوردار هستند. روش ها برای جداسازی و کشت هپاتوسیت های انسانی اولیه(PHHs)، که سلول گلد استاندارد برای ساختن مدل های کبدی انسانی هستند، چندین دهه قبل ایجاد شد؛ با این حال هپاتوسیت های انسانی اولیه در محیط های کشت معمولی دو بعدی و پوشیده از ماتریکس خارج سلولی کاهش قابل توجهی را در عملکردهای فنوتیپیک شان نشان می دهند که این امر اجازه تیمار طولانی با داروها و سایر محرک ها را نمی دهد.

تکوین ابزارهای مهندسی متعدد مانند میکرواری سلولی، ریز آرایی پروتئینی، میکروفلوئیدیک، داربست های زیست مواد و زیست پرینت ها، اجازه کنترل دقیق روی ریز محیط سلولی برای تقویت عملکرد هپاتوسیت های انسانی و سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان القایی را می دهد و تثبیت طولانی مدت(بیش از چهار هفته) عملکرد هپاتوسلولار مشخصا نیازمند هم کشتی با سلول های غیر پارانشیمی مشتق از کبد یا غیر کبدی است. علاوه براین، سیستم های کشت ارگانوئید کبدی اخیرا تولید شده، می تواند استراتژیی را برای تکثیر تقویت شده انواع سلول های مناسب درمان ارائه دهد.

محققان در مطالعه ای پیشرفت ها در رویکردهای مهندسی برای ساخت مدل های آزمایشگاهی کبد انسانی را مورد بحث قرار دادند که می توانند در غربالگری داروها و برای مشخص کردن تعیین کننده های ریز محیطی تمایز/عملکرد سلول کبدی استفاده شوند. ویژگی های طراحی و داده ها اعتبارسنجی مدل های ارائه شده است تا روند اصلی مشخص شود و مسائلی که انتظار می رود مورد توجه قرار گیرند. به طور کلی، مدل های کبدی زیست مهندسی شده درک ما از عملکرد و اسیب کبدی را به طور قابل توجهی افزایش می دهند که این ثابت خواهد کرد که این مدل ها برای تکوین داروها و در نهایت درمان های مبتنی بر سلول مفید هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق لینک ذیل به این مقاله دسترسی داشته باشید.

Reference:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352345X1730173X

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top