اخبار


رشد عروق خونی به کمک مهندسی بافت

 

تشکیل عروق خونی جدید که آن را آنژیوژنز یا رگزایی نیز می نامند یکی از چالش های بالینی مهم در بهبودی زخم و استفاده از ایمپلنت های بافتی است. برای حل این مشکل، محققین دانشگاه تگزاس یک پلت فرم مبتنی بر خاک رس را برای انتقال پروتئین های درمانی به بدن ایجاد کرده اند که به تشکیل عروق خونی کمک می کند. تیمی از محققین دانشگاه A&M تگزاس تکنولوژی را ایجاد کرده اند که از نوع جدیدی خاک رس دو بعدی موسوم به نانوسیلیکات بهره می برد و  و چندین پروتئین تخصص یافته موسوم به فاکتور رشد را به بدن منتقل می کند و تشکیل عروق خونی جدید را تحریک می کند. برای این که زمان کافی برای تشکیل عروق خونی وجود داشته باشد، این خاک رس به نوعی طراحی شده است که بتواند با توجه به نسبت سطح به حجم بالا و داشتن بار سطحی، این فاکتورهای رشد را به صورت طولانی مدت آزاد کند.

نانوذره های خاک رس شبیه آهن رباهای بسیاری کوچکی عمل می کنند که فاکتورهای رشد را درون هیدروژل های پلیمری نگه می دارند و بسیار آهسته آزاد می کنند. آزادسازی طولانی مدت و با دوام دوزهای فیزیولوژیک فاکتورهای رشد برای پرهیز از مشکلات مربوط به دوز بالا مانند تشکیل بافت های نابجا جلوگیری می کند. این نانوذره های رس، فاکتورهای رشد را به صورت سازمان یافته نگه می دارند و مانع از رشد غیر طبیعی سلول ها می شوند و فعالیت سلول های پیرامونی را نیز تعدیل می کنند. در مجموع به نظر می رسد که نانوذره های رس، پلت فرم مناسبی برای انتقال فاکتورهای رشد باشند و می تواند سهم ویژه ای در طراحی نسل جدید داربست ها و ایمپلنت های زیست فعال بازی کنند.

 

Research: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/adbi.201800092

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top