اخبار


یافته جدید محققان درباره حافظه سلول ها

 

سلول ها در بدن ما دائما در حال تکثیر و تمایز هستند اما این که سلول ها چگونه برای تبدیل شدن به سلول پوستی، روده ای و کبدی و ... متعهد می شوند، سوالی است که سال هاست ذهن محققین را به خود مشغول کرده است . محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک توانسته اند گامی دیگر به درک نحوه تشکیل حافظه سلولی نزدیک شوند. این یافته می تواند به درک نحوه تکوین بدن کمک کند. در این مطالعه محققان ابزار جدیدی موسوم به SCAR-seq را ایجاد کرده اند که می تواند تبدیل اطلاعات مبتنی بر پروتئین را بررسی کند و نشان دهند که چگونه این اطلاعات در ایجاد حافظه اپی ژنتیکی سلول های پستانداران نقش بازی می کنند. برای اولین بار، با استفاده از SCAR-seq محققین به دنبال این بوده اند که چه پروتئین هایی روی دو رشته جدید DNA وجود دارند که زمانی که DNA طی تقسیم سلولی همانند سازی می کنند، بوجود می آیند. بنابراین، در این مطالعه آن ها به بررسی این امر پرداختند که چگونه اطلاعات مبتنی بر پروتئین به ارث می رسند و در سلول های دختری تجلی پیدا می کنند. این اولین باری است که محققین شواهد مستقیمی را ارائه کرده اند که یک پروتئین خاص، انتقال اطلاعات اپی ژنتیکی روی هیستون ها را به همانند سازی اطلاعات ژنتیکی در DNA ربط می دهد.

در این مطالعه، محققان به بررسی سلول های بنیادی جنینی پرداختند. با استفاده از SCAR-seq شناسایی پروتئینی که مسئول انتقال پروتئین های هیستونی از رشته DNA قدیمی به دو رشته DNA جدید طی همانند سازی است، مقدور شد. این پروتئین MCM2 نام دارد. این مطالعه نشان داده است که انتقال هیستون ها با مدیفیکاسیون های شیمیایی شان به سلول های دختری تصادفی نیست و فرایندی کاملا کنترل شده است. داده های این مطالعه نشان می دهد که هیستون ها تمایل به یکی از رشته های DNA دارند که آن را رشته رهبر می نامند اما MCM2 این تمایل را سرکوب می کند و موجب می شود که هیستون ها به طور تقریبا متقارن بین دو رشته جدید DNA تقسیم شوند.

محققان هنوز نمی دانند چگونه توانایی سلول های جنینی برای تشکیل انواع مختلف سلول ها در زمان مختل شدن عملکرد MCM2 تحت تاثیر قرار می گیرد و اطلاعات هیستونی تا چه اندازه در هویت و تعیین سرنوشت سلول تاثیر دارند. حال محققان در پی یافتن این موضوع خواهند بود.

 

Reference:http://science.sciencemag.org/content/early/2018/08/15/science.aau0294/tab-article-info

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top