اخبار


کشف مولکولی که در لانه گزینی سلول های بنیادی در مغز استخوان نقش دارد

 

محققان دانشگاه هاروارد موفق به کشف یک مولکول که نقش هدایت کننده سلول های بنیادی برای خانه گزینی به مغز استخوان را دارد شده اند که می تواند به بهبود کارایی پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف کمک کند. این نوع پیوند زمانی که سلول های بنیادی بند ناف زیادی وجود نداشته باشد، موثر نیست زیرا تنها تعداد اندکی از این سلول ها می توانند از خون به مغز استخوان برسند. این سلول های بنیادی می توانند جمعیت سلول های خونی بدن (سلول های قرمز و سفید خون و پلاکت) را مجددا تولید کنند و از مغز استخوان وارد جریان خون می شوند و مجددا به مغز استخوان باز می گردند. به دلیل این که تعداد اندکی از سلول های بنیادی خونی می توانند به مغز استخوان برسند، بسیاری از پیوندهای سلولی موثر نیستند. در حقیقت بسیاری از این سلول ها هرگز راهی به مغز استخوان پیدا نمی کنند.

محققین انستیتو سلول های بنیادی دانشگاه هاروارد مولکول راهنمایی موسوم به GSA را شناسایی کرده اند که مانند یک آنتن روی سطح سلول ها عمل می کند و آن ها را برای وارد شدن به مغز استخوان راهنمایی می کند. در مطالعات موشی انجام شده، محققین نشان داده اند که داروهایی که GSA را فعال می کنند، بعد از پیوند سلول های بنیادی می توانند مسیر را برای ورود سلول های بنیادی به مغز استخوان هموار سازند و موجب موثرتر شدن پیوند شوند. محققین امیدوارند که در آینده ای نزدیک بتوانند از پتانسیل این مولکول برای بهبود کارایی سلول درمانی در کارآزمایی های بالینی انسانی استفاده کنند.

 

Reference:http://www.stem-cells-news.com/1/molecule-that-leads-stem-cells-to-bone-marrow-discovered/

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top