اخبار


استفاده از سلول های بنیادی جفت برای مقابله با بیماری پروانه ای

 

اپیدرمیولیز بولوزا  یا بیماری پروانه ای نوع جانکشنال JEB یک اختلال ژنتیکی شدید و اغلب مرگبار است که حاصل جهش در ژن‌هایی است که پروتئینی از اجزای غشای پایه به نام لامینین ۳۲۲ را کد می‌کنند. این پروتئین نقش مهمی در تقویت و پایداری پوست با کمک به اتصال لایه ی بالایی پوست به لایه ی زیرین آن دارد. گفته می شود در حدود ۵۰۰۰۰۰نفر در دنیا به انواع مختلف بیماری پروانه ای مبتلا هستند. 

از آن جایی که ابتلا به بیماری اپیدرمیولیز بلوزا با خطر کارسینومای سلول های سنگفرشی همراه است و درمان موثری نیز برای آن وجود ندارد، محققین بسیاری به دنبال یافتن راه کار برای استفاده از درمان های مبتنی بر سلول هستند و مطالعات بالینی و پیش درمانگاهی پیشین نشان داده است که پیوند سلول های پیش ساز خون ساز آلوژن می تواند گزینه ای مناسب برای این بیماری باشد. اما محققین در مطالعه ای جدید نشان داده اند که سلول های بنیادی مشتق از جفت انسانی در ترکیب با سلول های بنیادی خون ساز، پیش سازهای مگاکاریوسیتی و سلول های بنیادی خون ساز می توانند گزینه درمانی برای این بیماری باشند. استفاده از این ترکیب سلولی در مدل موشی اپیدرمیولیز بلوزا موجب افزایش بقای آن ها و بهبود کیفیت کلاژن پوستی موش ها شد.

در این مطالعه در حالی که پیش از این تیمار موش های ناقص برای ژن COL7A1بعد از تیمار با سلول های بنیادی خون ساز موجب افزایش بقای موش ها از دو روز به هفت روز شده بود اما تیمار با استفاده از ترکیب سلولی مذکور طول عمر این موش ها را 18 روز رساند. محققین براین باورند که با انجام مطالعات بیشتر می توان در آینده ای نزدیک از پتانسیل درمانی ترکیب  سلولی با محوریت سلول های بنیادی مشتق از جفت برای بیماران انسانی مبتلا به اپیدرمیولیز بلوزا استفاده کرد. هنوز مطالعات گسترده تری برای بررسی اثربخشی این روش مورد نیاز است.

 Reference:https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/sctm.17-0182

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top