اخبار


بهینه سازی مدل های موشی جهت غربالگری داروها

 

اگر یک داروی ضد سرطان در گام اول در ظروف آزمایشگاهی امیدوار کننده نشان دهد، گام بعدی تست این دارو در مطالعات موشی است. این سیستم ها تمایل دارند با داروهایی کار کنند که سرطان را به طور مستقیم هدف قرار می دهند و این امر در مورد ایمنی درمانی ها صدق نمی کند. در واقع تومورهای مشتق از نمونه های سرطان انسانی تنها در موش هایی رشد می کنند که سیستم ایمنی آن ها سرکوب شده باشد. این در حالی است که ایمنی درمانی، سیستم ایمنی را علیه سرطان فعال می کند و در مدل موشی که سیستم ایمنی آن ها سرکوب شده باشد، سیستم ایمنی وجود ندارد که علیه سرطان فعال شود.

یک راه برای حل این مشکل تولید موش های انسانی شده(humanized) است. در این مدل ها، اساسا، یک سیستم ایمنی انسانی همراه با تومور انسانی به موش پیوند می شود. این مدل موشی انسانی به محققین اجازه می دهد که توانایی ایمنی درمانی را برای هدایت سیستم ایمنی انسانی علیه سرطان انسانی، در موش بررسی کنند. اما مشکلی که وجود دارد این است که موش در برابر انسانی شدن مقاومت می کند. حال مطالعه ای جدید در دانشگاه Colorado توانسته است پیشرفت قابل توجهی در تولید مدل موشی انسانی کامل تر داشته باشد.

در تولید این مدل، نه تنها از سلول های بنیادی و پیش ساز خون ساز انسانی(HSPCs)، بلکه از سلول های بنیادی مزانشیمی برای ایجاد سیستم ایمنی انسانی در موش استفاده شده است. به این ترتیب محققین توانسته اند سیستم ایمنی را در موش تولید کنند که سیستم ایمنی انسانی را به نحو بهتری ارائه می کند و منجر به تست های ایمنی درمانی واقعی تری برای سرطان های انسانی می شود. در این مدل، سلول های بنیادی و پیش ساز خون ساز به سلول های خونی مانند سلول های T و B تبدیل می شوند و سلول های بنیادی مزانشیمی در تولید سایر سلول های خونی از جمله ماکروفاژها و فیبروبلاست ها نقش دارند. این مدل شاید مدل کاملی نباشد، زیرا همه مدل ها محدودیت های مربوط به خودشان را دارند اما پیشرفت در تولید یک موش سرطانی با سیستم ایمنی انسانی یک پیشرفت بزرگ در مبارزات سرطانی محسوب می شود. محققان در تلاشند تا با بهینه سازی روش های خود به مدل های موشی بهتری دست پیدا کنند.

Reference: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mc.22887

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top