اخبار


ترمیم ترومای مغز در محیط آزمایشگاه

محققین در مرکز علوم زیستی و بازساختی دانشگاه جورجیا موفق شده اند اثرات آسیب مغزی ترومایی و تحریک ترمیم سلول های عصبی رشد یافته در ظروف آزمایشگاهی را شبیه سازی کنند. این اولین باری است که از نورون های مشتق از سلول های بنیادی برای این هدف استفاده می شود. برخلاف سایر سلول های بدن، اغلب نورون های سیستم عصبی مرکزی قادر به ترمیم یا رشد مجدد نیستند.

در مطالعه ای جدید، محققین دانشگاه جورجیا با استفاده از گلوتامات که ماده ای است که بعد از آسیب مغزی ترومایی در مقادیر زیاد تولید می شود، تخریب فعالیت عصبی ناشی از آسیب ترومایی را در ظروف آزمایشگاهی که حاوی چندین الکترود کوچک بود ثبت کنند. از طریق این ثبت ها، آن ها فعالیت مغزی را ارزیابی کردند و با استفاده از تحریک الکتریکی ریکاوی را تحت تاثیر قرار دادند.

در این مطالعه مشاهده شد که زمانی که نورون ها به سطح خاصی از تراکم در ظروف ازمایشگاهی می رسند، شروع به فعالیت های هم زمان در یک روش زمان بندی شده می کنند. قابلیت ایجاد این فعالیت های هم زمان مغزی در ظروف آزمایشگاهی می تواند اطلاعات زیادی را در مورد نحوه عملکرد مغز در شرایط طبیعی و در زمان بروز آسیب های مغزی ترومایی ارائه کند. به عقیده محققین استفاده از تحریکات الکتریکی می تواند یک رویکرد قابل کاربرد در بالین برای ترمیم آسیب مغزی ترومایی باشد. استفاده از سیستم های تحریک الکتریکی قابل پیوند به مغز که بسیار کوچک هستند اما کارایی بالایی دارند می تواند رویکرد کاردبری بالینی مهمی برای مقابله با مشکلات سیستم عصبی مرکزی باشد.

لازم به ذکر است گروهی از محققان ایرانی نیز در این پروژه تحقیقاتی حضور داشته اند.

Reference:https://www.nature.com/articles/s41598-018-29069-3

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top