اخبار


کمک پمپ های سلولی در مصون نگه داشتن سلول های بنیادی روده ای از ترکیبات مضر

 

در مطالعه ای جدید محققین دانشگاه Duke، جمعیت منحصربفردی از سلول ها را شناسایی کرده اند. این سلول های پشتیبان مهم، به طور منحصربفردی از داروها و سموم موجود در رژیم غذایی محافظت می شوند. درک مناسب نسبت به این سلول ها به فرد اجازه می دهد که داروهای قوی را مصرف کنند یا این که با خیال راحت از غذاهای مضری مانند فست فودها استفاده کند بدون این که آسیبی به جمعیت سلول های بنیادی روده اش وارد شود. این سلول های تنظیم کننده اصلی به طور  قابل توجهی نیست به داروها مقاوم هستند.

پوشش روده از سلول های اپی تلیالی سخته شده است که تنها سه تا پنج روز زنده می مانند و دائما در حال جایگزین شدن هستند و می توانند به دنبال آسیب، بازسازی کنند. این جایگزین شدن دائمی به دلیل وجود سلول های بنیادی موجود در کریپت های روده ای موجود در پوشش روده است. سلول های پیرامون این کریپت ها یک محیط پشتیبان را ارائه می کند که عملکرد سلول های بنیادی را کنترل می کند. برخی از این سلول های پشتیبان از جمله میوفیبروبلاست ها، مولکول های پیام رسانی موسوم به Wnt را تولید می کنند. این پروتئین ها با گیرنده های موجود روی سلول های بنیادی برهمکنش می کنند و بیان ژن های دخیل در تکثیر و تمایز این سلول های بنیادی را کنترل می کنند.

پیام رسانی Wnt نقش مهمی را در پیشبرد رشد تومور بازی می کند و به همین دلیل در کانون توجهات شرکت های دارویی برای تولید داروهای مهار کننده قرار دارد. اما نگرانی که وجود دارد این است که استفاده از این مهار کننده هایWnt موجب آسیب رسیدن به ریز محیط سلول های بنیادی در روده شود. جالب تر این که، ترکیباتی که ترشح پروتئینWnt را مهار می کنند و مهار کننده های PORCN نام دارند سمیت محدودی برای روده دارند. سایر ترکیباتی که پیام رسانی Wnt را مهار می کنند به طور مستقیم روی سلول های بنیادی اثر می گذارند و سمی نیز هستند.

مطالعات روی موش ها و سلول های کشت نشان داد که میوفیبروبلاست ها به اثرات سمی طیف وسیعی از زنوبیوتیک ها مقاوم هستند. این شامل داروهای طراحی شده برای مهار Wnt‌نیز می شود. بررسی بیشتر نشان داد که این مقاومت بیشتر از وجود پمپ های دارویی نشات می گیرد که به طور فعال ترکیبات سمی را از درون سلول ها بر می دارند. این پمپ ها میوفیبروبلاست ها را از اثرات سمی مهارکننده های Wnt در امان نگه می دارد و به آن ها اجازه می دهد که از مسیر پیام رسانی Wnt برای بازسازی روده ها استفاده کنند.

مقاومت به داروها بوسیله میوفیبروبلاست های تولید کننده Wnt می تواند نیچ سلول های بنیادی روده یا را از مواجه با محیط نامساعد دور کند. محققین براین باورند پمپ های موجود در میوفیبروبلاست ها می توانند اثرات سمی مربوط به برخی از داروها را خنثی کنند.

Reference:https://www.cell.com/developmental-cell/fulltext/S1534-5807(18)30608-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1534580718306087%3Fshowall%3Dtrue

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top