اخبار


تلاش برای از بین بردن سلول های بنیادی سرطانی در سرطان پروستات

 

اخیرا محققان موسسه تکنولوژی  Gitam(GIT)دریافته اند که یک داروی مورد استفاده در درمان بیماری کرونری قلب و سکته می تواند پیشرفت سرطان پروستات را کنترل کند.

سرطان پروستات یکی از سه سرطان شایع در بین مردان است که بعد از سرطان ریه و معده بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است. بیشتر سرطان‌های پروستات آرام رشد می‌کنند، اما برخی نسبتاً سریع رشد می‌کنند. سلول‌های سرطانی ممکن است از پروستات گسترش و به دیگر بخش‌های بدن برسند، به ویژه استخوانها و گره‌های لنفاوی می شود. این بیماری ممکن است در آغاز نشانگانی را نشان ندهد. بیمارانی که از سرطان پروستات رنج می برند دچار مشکلاتی در ادرار کردن هستند و دائما احساس دفع ادرار دارند و در زمان ادرار کردن نیز دچار درد می شوند.

در این مطالعه، محققین دریافته اند که داروی آتورواستاتین(Atorvastatin) که به طور گسترده ای در درمان هایپرکلسترولمیا، بیماری کرونری قلب و سکته استفاده می شود، می تواند پراکنش یا متاستاز سرطان پروستات را کاهش دهد. محققان دریافته اند که آتورواستاتین می تواند پیشرفت سرطان پروستات را از طریق مهار دو آنزیم ROCK1 و FAK مهار کند. هم چنین به نظر می رسد که آتورواستاتین می تواند فعالیت ضد سرطانی خود را از طریق کاهش تعداد سلول های بنیادی سرطانی اعمال کند. این دارو با ممانعت از چسبندگی سلول های بنیادی سرطانی به سایر سلول ها موجبات مرگ آن ها را فراهم می کند.

مطالعه دوزهای مختلف استفاده از آتورواستاتین برای فعالیت ضد سرطانی نشان داده است که دوز 32 میکرومولار این دارو فعالیت ضد سرطانی بسیار قوی دارد. نکته جالب دیگر در استفاده از این دارو در شرایط آزمایشگاهی، موثر بودن این دارو در مهار رشد سلول های بنیادی سرطانی بوده است که از توده های مربوط به بیماران در مراحل پیشرفته بیماری جداسازی شده اند. مطالعات بالینی بیشتری برای اثبات این امر جهت استفاده در درمان سرطان پروستات مورد نیاز است.

Reference:http://www.stem-cells-news.com/1/stem-cells-breakthrough-in-prostrate-cancer-treatment/

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top