اخبار


بازآرایی میتوکندری برای جلوگیری از بروز نشانه های پیری در پوست در مطالعات پیش بالینی

 

محققان دانشگاه Alabama دریافتند که در مدل موشی، با ایجاد یک جهش می توان در عملکرد میتوکندری آن اختلال ایجاد نمود که بر اثر این جهش پوست موش چروکیده و موهای آن در عرض چند هفته ریزش پیدا می کند. با خاموش کردن ژنی که عامل این اختلال میتوکندریایی است پوست موش صاف شده و موهای ضخیم دوباره می روید. نکته ی جالب این جا بود که تغییر بوجود آمده در هسته ی سلول باعث تغییردرعملکرد میتوکندری می شود، میتوکندری اندامک کوچکی است که به عنوان نیروگاه سلول شناخته می شود. میتوکندری 90 درصد از انرژی شیمیایی را به فرم مورد نیاز سلول در می آورد. در انسان کاهش عملکرد میتوکندری در حین پیری دیده می شود و اختلال در عملکرد میتوکندری می تواند وابسته به شرایط سنی فرد باشد. البته بیماری هایی همچون بیماری های قلبی عروقی، دیابت، اختلالات مغزی وابسته به سن و سرطان نیز می تواند با آسیب به ژنوم خود میتوکندری مرتبط باشند.

Singh از محققان این مطالعه می گوید: ما باید بتوانیم از این مدل موشی برای بررسی اثر داروها و بررسی تاثیر درمان بر عملکرد میتوکندری و درمان بیماری های پوست و مو وابسته به سن و سایر بیماری های مرتبط به میتوکندری، استفاده نماییم. مدل موشی به وسیله ی خوراندن آنتی بیوتیک دوکسی سیلین دچار جهش در میتوکندری می شود. پس از چهار هفته موهای موش خاکستری می شود و موها نازک می شوند، حرکتشان کند شده و تغییرات ناشی از افزایش سن در آن ها دیده می شود. پس از هشت هفته پوست آن ها چروک خورده و موش های ماده چروک های بیشتری را در مقایسه با موش های نر نشان می دهند. همچنین تغییرات دیگری نیز در سایر اندام ها دیده می شوند. اگر این جهش خاموش شود عوارض ناشی از کهولت سن نیز از بین می رود. چروک شدن پوست شبیه به زمانی است که پیری بصورت داخلی (intrinsic aging) و خارجی (extrinsic aging) القا می شود. Intrinsic aging روند طبیعی پیری است اما extrinsic aging به معنی تاثیر عوامل خارجی که باعث بروز پیری مانند در معرض نور خورشید قرار گرفتن ویا سیگار کشیدن برای مدت طولانی می شوند، می باشد.

توضیح دقیق تر این تغییرات در پوست به این صورت است که هنگامی که جهش القا می شود، تعداد سلول های پوست زیاد شده وضخامت لایه ی خارجی آن بصورت غیرطبیعی افزایش می یابد، فولیکول های  مو عملکرد خود را از دست می دهند و باعث التهاب می شوند. این تغییرات ناشی از اثر عوامل خارجی و پیر شدن در انسان می باشند. موشی که دچار آسیب ژنتیکی شده است نیز این تغییرات را نمایان می سازد.علاوه بر این، هنگامی که توازن میان آنزیم های متالوپروتئیناز ماتریکس و مهار کننده های آن بهم می خورد فیبرهای کلاژن کاهش یافته و باعث چروکیدگی پوست می شود. تعداد میتوکندری در مدل موش که دچار جهش شده اند کاهش می یابد بنابر این بیان ژن های مربوط به میتوکندری کاهش می یابند و کمپلکس های مربوط به مسیر اکسیداتیو نیز کاهش می یابند. بازگرداندن این جهش ها باعث از سرگیری عملکرد میتوکندری می شود. در نتیجه مو و پوست تغییر یافته به حالت اولیه باز می گردد.

Reference:https://www.nature.com/articles/s41419-018-0765-9

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top