اخبار


کارآزمایی بالینی درمان پارکینسون به کمک سلول های بنیادی پرتوان القایی

 

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تدریجی است که در اثر کاهش سلول‌های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ به وجود می‌آید. نبود این سلول‌ها منجر به از دست دادن کنترل ماهیچه‌های صاف و لرز‌ش‌های غیرقابل کنترل می‌شود. طبق آمار جهانی بیش از ده میلیون نفر در سراسر جهان به پارکینسون مبتلا هستند.

محققین ژاپنی به تازگی اعلام کرده اند که اولین کارآزمایی های بالینی برای استفاده از سلول های بنیادی برای درمان پارکینسون را شروع خواهند کرد. این محققین در مرکز RIKEN دانشگاه کیتو قصد دارند که پنج میلیون سلول بنیادی پرتوان القایی(iPS cells) را به مغز بیماران مبتلا به پارکینسون تزریق کنند. این سلول های iPS از اهدا کنندگان سالم گرفته خواهند شد و در ادامه به سلول های مغزی تولید کننده دوپامین تبدیل شده و به بیماران تزریق می شوند. بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی مزمن و تخریب کننده است که سیستم حرکتی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب لرزش و مشکلات حرکتی برای فرد می شود.

Reference:https://medicalxpress.com/news/2018-07-japan-human-trial-ips-cell.html

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top