اخبار


تلاش محققان چینی برای ژن درمانی سندرم Marfan

 

دانشمندان اظهار داشتند که محققان چینی از نوعی تکنیک ویرایش ژن برای اصلاح یک نقص در جنین انسان استفاده کرده اند و به درمان بیماری های ارثی ناشی از جهش های ژنتیکی نزدیک شده اند. این تحقیق که ماه گذشته در مجله علمی Molecular Therapy منتشر شد، شامل "ویرایش باز نوکلئوتیدی" ژن با جهش برای سندرم Marfan، یک اختلال ژنتیکی است که بر بافت همبند بدن اثر می گذارد. این ناهنجاری به علت جهش در کروموزوم ۱۵ انسان رخ می‌دهد وظیفه این ژن بیان دستورالعمل ساخت فیبریلین است.  این نقص ژنتیکی اعضایی همچون دستگاه اسکلتی بدن، قلب، چشمها و ریه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حال محققان دانشگاه پزشکی Guangzhou از نوعی روش اصلاح باز نوکلئوتیدی برای جایگزینی بخشی از DNA به جای کل ژن در سلول های انسانی و جنین دارای این نوع جهش استفاده کرده اند. استفاده از این روش در 16 جنین از 18 جنین انسان موفق بوده است. این مطالعه نشان داد که هیچ یک از عوارض جانبی منفی که در مطالعات قبلی دیده می شود در این روش وجود ندارد.

استفاده از این روش می تواند نوعی ژن درمانی دارای پتانسیل درمانی برای مقابله با بیماری سندرم Marfan را برای بیماران ارائه دهد.

Reference:https://www.scmp.com/news/china/science/article/2162549/chinese-scientists-snip-mutant-dna-fix-human-embryo-gene

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top