اخبار


استفاده از ژن نوعی گربه ماهی برای مطالعه بیماری های مغزی

 

محققان دانشگاه میشیگان به مطالعه نوعی گربه ماهی آکواریومی پرداختند که دارای نوعی ژن به نام EPG برای ردیابی برخی امواج مغناطیسی است. این نوع ماهی می تواند با استفاده از این تکنیک مسیریابی کند. محققان توانستند با کمک این تکنیک برخی حرکات را در موش آزمایشگاهی اصلاح کنند.

محققان بر این باورند که با بسط دادن این نوع مطالعات در انسان می توان به افراد دارای لرزش ناشی از بیماری پارکینسون و تشنج ناشی از بیماری صرع کمک کنند.

Galit Pelled دانشمند مهندسی پزشکی موسسه MSU می گوید: ما توانسته ایم به کمک این ژن برخی از حرکات را در موش ها اصلاح کنیم و این می تواند نشانه ای باشد که بتوان از این روش برای بیماران استفاده کرد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به بیماری پارکینسون دارای لرزش های مداوم است، با انتقال این ژن به جمعیت خاصی از سلول ها در محل مشخصی از مغز. با استفاده از یک آهنربا که امواج الکترومغناطیسی را می تواند در فریم عینک منتشر کند، می توان ژن را فعال نمود تا بتواند در صورت لزوم، لرزش ها را کنترل کند.

در حال حاضر، درمان های تحریک مغزی عمیق برای درمان لرزش برخی از بیماران پارکینسون شامل روش های بسیار تهاجمی مانند سوراخ کردن جمجمه و اعمال الکترودها است. در طول این روند، نورون ها و سایر سلول ها می توانند آسیب ببینند.

گام بعدی محققان یافتن نحوه چگونگی پاسخ این نوع ژن به امواج الکترومغناطیسی است.

Reference:https://msutoday.msu.edu/news/2018/magnetic-gene-in-fish-may-someday-help-those-with-epilepsy-parkinsons/

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top