اخبار


تولید ژل ترمیمی برای مینا دندان

 

تخریب و سوراخ شدن دندان می تواند منشا درد و ناتوانی باشد: این مشکل 35 درصد افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است و می تواند هزینه صدها میلیارد دلاری را به اقتصاد جامعه و دولت ها تحمیل کند. امروزه درمان این سوراخ های دندانی و تخریب مینای دندانی با درد، هزینه همراه است.

محققان در این مطالعه به چگونگی بازسازی و ترمیم مینای دندان بعد از تخریب پرداخته اند. این امری است چالش برانگیز زیرا مینای دندان یکی از سه بافت بسیار سخت و منحصربفرد دندان است. سلول هایی که مینای دندان را می سازند،‌بعد از تولید آن می میرند و در نتیجه قادر به بازسازی خود نیستند. ایده محققان این بود که اگر بتوانند درک کند که چگونه سلول ها، مینای دندان را به صورت طبیعی می سازند می تواند این فرایند را در آزمایشگاه و بدون کمک سلول ها شبیه سازی کنند. این امر بسیار مشکل تر از آن چیزی بود که تصور می شد. به همین دلیل محققان به جای این که کل فرایند طبیعی را شبیه سازی کند.

این محققان رشته ای از اسیدهای آمینه را مهندسی کردند که حاوی تنها بخش مورد نیاز برای تولید کریستال مینا بود. طی هفت روز، پپتید کوچک تر مینای سنتتیک را رشد داد که دو برابر مینای طبیعی سخت بودند. نکته جالب در مورد این پپتید این است که ارزان قیمت بوده و می توان آن را به صورت یک ژل در آورده و به صورت یک محصول درمانی در قسمت های تخریب شده و حفرات دندانی قرار داد تا مینای از دست رفته ترمیم کند.

Reference:https://medicalxpress.com/news/2018-04-tooth-enamel-regrows-revolutionary-gel.html

 

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top