اخبار


ارگانوئید مغزی برای غربالگری داروها

 

پژوهشگران در موسسه پزشکی بازساختیWake Forest  یک ارگانوئید مغزی سه بعدی را تولید کرده اند که می تواند در کشف داروها و مدل سازی بیماری ها کاربرد داشته باشد. این اولین بافت مهندسی شده است که از نظر آناتومی بسیار شبیه مغز طبیعی انسان است که هر شش نوع سلول اصلی مغز از جمله نورون ها و سلول های ایمنی را دارا است.

این محققان گزارش کرده اند که این ارگانوئیدهای پیشرفته سه بعدی، قادرند سد خونی مغزی دارای عملکرد، طبیعی و مبتنی بر سلول کاملی را ایجاد کند که شبیه سد خونی مغزی طبیعی انسان است. سد خونی مغزی یک غشای نیمه تراوا است که جریان خون را از مغز جدا می کند و آن را از مواد خارجی که می تواند به مغز آسیب بزند، حفاظت می کند.

 این مدل می تواند به درک مکانیسم های بیماری مربوط به سد خونی مغزی، عبور داروها از سد خونی مغزی و اثر داروها در حین عبور از این سد کمک کند. کمبود درمان های موثر و نرخ موفقیت پایین داروهای در دست بررسی، معمولا به دلیل عدم وجود بافت های شبه انسانی است. تکوین بافت مغزی سه بعدی مهندسی شده که شبیه بافت طبیعی باشد می تواند به ایجاد درمان های بهتر و افزایش زندگی بیماران کمک کند.

این ارگانوئیدهای مغزی می توانند به مدل سازی بیماری هایی مانند آلزایمر، MS، پارکینسون کمک کنند و منجر به درک بهتر مسیرهای مربوط به این بیماری ها و پیشرفت آن ها شود. این ارگانوئید مغزی می تواند برای شبیه سازی سکته مغزی و اندازه گیری مشکلات مربوط به سد خونی مغزی در این عارضه نیز استفاده شود. تولید این مدل، راه را برای کشف و غربالگری داروهایی که بتوانند از این سد عبور کنند و آسیبی به مغز نرسانند، هموار می سازد.

Reference: https://www.nature.com/articles/s41598-018-25603-5

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top