اخبار


پیوند سلول های بنیادی برای درمان بیماری کرون

 

محققان انگلیسی کارآزمایی بالینی پیوند سلول های بنیادی را برای درمان بیماری کرون آغاز کرده اند. این بیماری حداقل 115 هزار نفر را در بریتانیا با مشکل ایجاد مواجه کرده است.

 بیماری کرون به یکی از بیماری‌های التهابی روده گفته می شود که مشخصه اصلی آن التهاب بافت‌های دیواره روده است. این بیماری یک بیماری گوارشی است که علت اصلی آن هنوز مشخص نیست. البته بیماری کرون می تواند قسمتهای مختلفی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد اما بیشترین تاثیرگذاری آن بر روی روده بزرگ و روده کوچک است.

James Lindsay از محققان این کارآزمایی بالینی می گوید: علیرغم معرفی داروهای جدید، بسیاری از بیماران هنوز پاسخی به این دارو ها نداشته و یا به تدریج واکنش خود را از نسبت به داروها از دست می دهند. اگرچه جراحی ممکن است گزینه ای برای این بیماران باشد تا به فعالیت های عادی روزمره بازگردند، اما در بعضی موارد دیگر این امر مناسب نیست. ما امیدواریم که با بازنویسی کامل سیستم ایمنی بیمار از طریق پیوند سلول های بنیادی، ممکن است بتوانیم مسیر بیماری را به طور اساسی تغییر دهیم. در حالی که این روش ممکن است درمان قطعی را فراهم نیاورد اما ممکن است باعث شود در نهایت بعضی بیماران به داروهایی که قبلا پاسخ نداده اند جواب دهند.

این مطالعه توسط دانشگاه Queen Mary در لندن انجام شده و بودجه دو میلیون پوندی آن توسط شورای تحقیقات پزشکی و موسسه ملی تحقیقات بهداشت و درمان بریتانیا تامین می شود.

Reference:https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-08/qmuo-sct080118.php

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top