اخبار


پیوند مفاصل با کمک سلول‌های بنیادی

 محققان راهکار جدیدی برای پیوند مفاصل آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی ابداع کردند که نویدبخش بهبود جراحات استخوانی در پی ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان، پوکی استخوان و یا آسیب‌های حاصل از تروما است.

 در حال حاضر مشکلات مفاصل از طریق جایگزین کردن مفاصل مصنوعی یا اهدایی ، درمان می‌شود. اما در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن بیمار این نوع پیوند را پس می‌زند، بافت‌های متصل‌کننده یا عروق شکل نمی‌گیرند یا در بیماران خردسال، بیش‌ازاندازه رشد می‌کنند.

به همین علت ساخت مفاصل با استفاده از سلول‌های بنیادی شخص بیمار به‌عنوان یک راهکار جایگزین انتخاب‌شده است. اما ساخت این مفاصل با ابعاد و شکل مناسب امری دشوار است.

بر این اساس، محققان بنیاد سلول‌های بنیادی نیویورک تکنیک جدیدی با عنوان SATE ارائه کردند که بر اساس آن می‌توان از طریق ساخت اجزای کوچک‌تر استخوان و ترکیب آن‌ها به شکل مفصل موردنظر، محدودیت‌های موجود در خصوص شکل و اندازه مفاصل تولیدشده در آزمایشگاه را مرتفع کرد.

محققان با استفاده از این تکنیک توانستند برای استخوان ناقص ران یک خرگوش که حدود 30 درصد از کل حجم استخوان را تحت تأثیر قرار داده بود، یک قطعه پیوندی تولید کنند. برای این منظور ابتدا استخوان را اسکن کردند تا اندازه و شکل قطعه موردنظر را به‌دقت تعیین کنند و سپس مدلی از آن را تولید کردند.

 در مرحله بعد این مدل را به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و برای هر قطعه یک چهارچوب ساختند. سپس این چهارچوب‌ها توسط سلول‌های بنیادی پرتوان مهندسی‌شده، پر شد و درون دستگاه خاصی قرار گرفت که برای تولید استخوان در اندازه‌های مختلف طراحی و ساخته‌شده است.

پس از رشد سلول‌ها درون چهارچوب‌ها، قطعات استخوان را با استفاده از چسب استخوان به شکل یک مفصل پایدار و کامل به هم متصل کردند.

Reference:https://www.nature.com/articles/s41598-018-29270-4

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top