اخبار


ساخت مدل ۳ بعدی بسیار دقیق از هسته سلول

 محققان برای اولین بار توانستند یک مدل سه بعدی بسیار دقیق از هسته سلول تولید و ساختار DNA یک سلول را با دقت بسیار بالایی ترسیم کنند.

هسته سلول، مرکز فرماندهی فعالیت‌های آن است اما تحلیل رفتار ژنوم حجیم موجود در هسته که ابعادی 50 بار کوچک‌تر از قطر تار موی انسان دارد، کار ساده‌ای نیست. درون هریک از سلول‌های بدن، یک‌رشته حجیم DNA وجود دارد که با DNA موجود در سایر سلول‌ها یکسان است. اما بخش عمده کدهای DNA غیرفعال هستند. ترکیب تناوب ژنتیکی درون زنجیره DNA که دائماً فعال و غیرفعال می‌شوند، نقش آن‌ها را در فعالیت هر سلول تعیین می‌کند.

نقشه سه‌بعدی جدید نحوه استفاده DNA از فضای درون‌هسته سلول را به همراه روش‌های تعامل نواحی مختلف کروموزومی با ساختار مولکولی محیط را با جزئیات بی‌سابقه‌ای نمایش می‌دهد. محققان برای ساخت این نقشه از یک شیوه تحلیلی موسوم به SPRITE استفاده کردند. در این شیوه نواحی مختلف درون‌هسته با استفاده از بارکدهای مولکولی برچسب‌گذاری می‌شوند. تمام مولکول‌های موجود درون یک ساختار واحد پیچیده، برچسب یکسان دریافت می‌کنند و هریک از این ساختارهای پیچیده برچسب منحصربه‌فردی دارد.

پس از انجام فعالیت سلول، متخصصان این بارکدها را بررسی می‌کنند تا نحوه و مکان تعامل مولکول‌های مختلف را با یکدیگر بررسی کنند. تاکنون تصور می‌شد هر بخش از هسته و هر کروموزوم در محدوده مختص خود قرنطینه شده است، اما در این تحقیقات مشخص شد برخلاف تصور پیشین، مجموعه‌ای ژن‌های متعلق به کروموزوم‌های مختلف قادرند با یکدیگر ادغام شوند.

 

Reference:https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)30636-6?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867418306366%3Fshowall%3Dtrue

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top