اخبار


سلول های بنیادی می تواند کلیدی برای درمان پارکینسون باشد

 

پارکینسون بیماری است که سیستم حرکتی بدن را مختل می‌کند. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که برخی سلول‌های خاص در مغز دچار مشکل می‌شوند. معمولا این سلول‌های عصبی مسئول تولید ماده‌ی شیمیایی مهمی به‌نام دوپامین هستند. دوپامین ماده‌ای است که با بخش کنترل‌کننده‌ی حرکات بدن در مغز مرتبط است. سیگنال‌هایی که دوپامین به مغز می‌فرستد به ماهیچه‌ها اجازه‌ی حرکت می‌دهند. هنگامی‌ که فرد به پارکینسون مبتلا می‌شود، این سلول‌های عصبی از کار می‌افتند و دوپامین به اندازه‌ی کافی ترشح نمی‌شود، در نتیجه فرد برای حرکت دچار مشکل می‌شود.

 یکی از امیدوار کننده ترین روش های درمانی برای بیماری پارکینسون، استفاده از سلول های بنیادی برای جایگزینی نورون های تولید کننده دوپامین است که از دست دادن آنها مشخصه ای از بیماری است. داروهایی که امروزه برای بیماران مبتلا به پارکینسون تجویز می شود هدفشان تنظیم سطح دوپامین در مغز است تا شدت علائم را کاهش دهد. محققان در تلاش هستند با تبدیل سلول های بنیادی به سلول های عصبی که قادر هستند دوپامین را تولید کنند علائم و مشکلات بیماران مبتلا به هانتینگتون را بهبود ببخشند. این محققان در حال انجام کارآزمایی های بالینی لازم برای تائید ایمن بودن و کارایی این روش درمانی هستند.

Reference:https://parkinsonsnewstoday.com/2018/07/26/stem-cells-promising-parkinsons-therapy-special-issue/

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top