اخبار


استفاده از ریاضیات برای مطالعه فرایندهای سلولی

 

در پژوهشی بین رشته ای و جدید، محققین دانشگاه کالیفرنیا از قدرت ریاضیات برای حل برخی از ابهامات در زمینه زیست شناسی سلولی استفاده کرده اند. مرکز MathBioSys با بودجه ای ده میلیون دلاری که نیمی از آن از طریق بنیاد علوم ملی و نیم دیگر از طریق بنیادی Simons تامین شد، آغاز به کار کرد و از آن زمان بیشتر در پژوهش هایی دخیل بوده است که سعی در استفاده از ریاضیات برای حل برخی از مسائل زیستی در زمینه پزشکی بازساختی، مهندسی بافت، نواقص تولد و پیری داشته اند.

مطالعه اخیر نشان داده است که سلول ها، نسبت به آن چه تصور می شود، دارای تنوع بیشتری بوده و به سرنوشت های بیشتری دچار می شوند که پیش از این ناشناخته مانده بودند. در این مطالعه محققین روی سه زمینه زیستی تمرکز کردند: پیچیدگی و پلاستیسیتی در پوست، دینامیک و مهاجرت سلول های ستیغ عصبی و تخصصی شدن سلول های بنیادی از طریق تکنیک هایی که روی رفتار آن ها اثر می گذارند اما روی ساختار ژنتیکی دخیل در آن اثر نمی گذارند. در حالی که هر کدام از این سه زمینه، چالش های مختلفی را برای درک سرنوشت سلولی ارائه می کنند، همه آن ها روی پیچیدگی ناشی از برهمکنش های مختلف تاکید دارند و رویکردهای آزمایشگاهی و ریاضی مشابهی را به اشتراک می گذارند.

بسیاری از افراد به ریاضی به عنوان علم معادلات و محاسبات نگاه می کنند، اما ریاضی چیزی بیش از این عملکردها است. ریاضیات ابزاری قوی است که به مطالعه طبیعت کمک می کند. با بکار بردن ریاضیات در مورد فرایندهای پیچیده دخیل در زیست شناسی، ما در نهایت قادر خواهیم بود دریابیم که چگونه برخی مسایل به ظاهر ساده مانند توالی ژن ها منجر به تنوع وسیع گونه های جانوری می شود.

Reference: https://news.uci.edu/2018/05/24/new-uci-center-to-look-at-life-by-the-numbers/

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top