نتایج داوری مقالات جشنواره اعلام گردید جهت کسب اطلاعات بیشتر به پنل خود مراجعه نمایید

اخبار


استفاده از سلول های بنیادی برای مبارزه با بیماری های شایع در صنعت دامداری

 ماستیت یکی از پر هزینه ترین بیماری ها در صنعت لبنیات است. هر مورد از این بیماری می تواند نزدیک به 400 دلار به دامدار خسارت وارد کند و برای سلامتی گاو نیز خطرناک باشد. ماستیت گاوی معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود اما از آن جایی که احتمال بروز مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد، این بیماری می تواند در طولانی مدت به نوک پستان های گاو آسیب بزند. آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری ها را بکشند اما قادر به بازسازی بافت آسیب دیده نیستند. ماستیت گاوی به دلیل التهاب ناشی از باکتری به بافت غدد پستانی گاو آسیب می زند. باکتری می تواند از طریق تماس با ماشین های شیردوشی، دست آلوده یا بستری که گاو روی آن می خوابد به نوک پستان وارد شود. این بافت پستانی آسیب دیده می تواند منجر به کاهش شیردهی، مشکلات کیفی و در نتیجه خسارت های اقتصادی شود. به همین دلیل ماستیت گاوی یکی از پرهزینه ترین بیماری های در صنعت لبنی محسوب می شود. حدود 97 درصد گاوداری ها برای مقابله با ماستیت از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند اما در صورت آلودگی و آسیب بافتی، این آنتی بیوتیک ها قادر به احیای بافت آسیب دیده نیستند.

محققان و دامپزشکان دانشگاه Cornell نشان داده اند که ترشحات سلول های بنیادی پستانی گاو می توانند بهبودی و ترمیم را تحریک کرده و منجر به رشد مجدد بافت آسیب دیده شوند و به مقابله غدد پستانی با باکتری های مضر کمک کنند. Daryl Nydam و همکارانش، ترشحات سلول های بنیادی غدد پستانی گاو را بررسی کردند و مشاهده کردند که سکرتوم این سلول های بنیادی شامل فاکتورهایی است که در تشکیل عروق خونی جدید و پیشبرد مهاجرت سلولی در زمان ماستیت نقش دارند. برخی از این فاکتورهای ترشحی از سلول های اپی تلیالی در برابر آسیب ناشی از سم باکتری ها حفاظت می کنند و برخی از آن ها نیز پپتیدهای ضد باکتریایی هستند که نقش مهمی را در کشتن باکتری ها بازی می کنند. این فاکتورهای ترشحی بیشتر در برابر سم تولید شده از باکتری های گرم مثبت موثر هستند که معمولا به آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهند محققین امیدوارند بتوانند در سطح دیگری از مطالعات از ترشحات سلول های بنیادی برای درمان ماستیت گاوها استفاده کنند.

لینک خبر فارسی

Reference:https://www.nature.com/articles/s41598-018-23770-z

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top