اخبار


تمایز مستقیم سلول های ایمنی به سلول های عصبی

 

محققان دانشگاه استنفورد  آمریکا موفق به ابداع روشی شده اند که طی آن می توان سلول های ایمنی خون انسان را در کمتر از سه هفته به سلول های عصبی فعال تبدیل نمود. پیش از این تصور می شد که برای تبدیل عملکرد و ماهیت یک سلول هیچ راهی جز تبدیل کردن آن به یک سلول بنیادی فعال یا همان سلول بنیادی پرتوان القایی و سپس تمایز آن به سلول هدف وجود ندارد. لازم به ذکر است که تیم مذکور بیش از یک دهه است که روی این ایده کار می کنند. آنها در سال ۲۰۱۰ موفق شده بودند سلول های پوستی موش ها را به نورون های عصبی مغز آنها تبدیل نمایند.

محققین دانشگاه استنفورد عملاً اثبات کردند که دست کم در موش ها می توان بدون ایجاد سلول های بنیادی پرتوان القایی، سلول هدف را تولید کرد. آنها یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ همین پروسه را روی سلول های پوست انسان به انجام رساندند. گرچه در انتها مشخص شد که اجرای آن در مقیاس انسانی بسیار دشوارتر بوده و نتیجه نهایی نیز چندان رضایت بخش نیست.

حال با پیشرفت جدید و تاریخ ساز تیم تحت مدیریت Marius Wernig، می توان از یک میلی لیتر خون انسان بیش از ۵۰ هزار سلول عصبی فعال استخراج کرد. ضمن این که به هیچ وجه مهم نیست نمونه به تازگی گرفته شده باشد و یا از نمونه های منجمد شده استفاده شده باشد. روال کار بسیار جالب است. برای مطالعه بیشتر در مورد این مطالعه می توانید از لینک ذیل استفاده نمائید:

لینک خبر فارسی

Reference:http://www.pnas.org/content/early/2018/05/30/1720273115

 


بخشهای جشنواره

برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره

Scroll to Top