اخبار


استفاده از ویرایش ژن برای کاهش عوارض جانبی احتمالی درمان AML به کمک سلول های CAR-T

 محققان در مطالعه ای جدید به بررسی استفاده از روش ویرایش ژن برای کاهش عوارض جانبی احتمالی درمان بیماری لوکمی حاد میلوئیدی به کمک سلول های CAR-T پرداختند.

برای درمان AML به کمک سلول های CAR-T ، محققان مارکر CD33 را که بر روی سلول های توموری و هم سلول های بنیادی پیش ساز خونی مورد هدف قرار می دهند. به این دلیل که این مارکر در سلول های نرمال نیز بیان می شود این روش می تواند علاوه بر از بین بردن سلول های توموری موجب مرگ سلول های نرمال نیز شده و عوارض جانبی ایجاد کند.

جهت افزایش کارایی درمان، محققان با کمک ویرایش ژن، ژن بیان کننده مارکر CD33 را در سلول های نرمال حذف کردند. مطالعات پیشین نشان داده است که حذف این ژن هیچ اثر نامناسبی بر روی سلول های نرمال در مدل های حیوانی نمی گذارد. محققان این رویکرد را در مدل های موشی و میمون و همچنین سلول های انسانی در محیط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و آن را موثر دانستند.

گام بعدی برای محققان بررسی این روش در کارآزمایی های بالینی است. علی رغم نتایج قابل توجه در آزمایشگاه، محققان خاطر نشان کردند که قصد دارند با احتیاط و دقت بالایی در مطالعات بالینی عمل کنند.

Reference: https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)30590-7

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top