اخبار


جایزه یک میلیون دلاری به محقق فعال در زمینه روش ویرایش ژن CRISPR اختصاص یافت

 Virginijus Siksnys بیوشیمیست لیتوانیایی که تیم تحقیقاتی او بطور اختصاصی بر روی روش ویرایش ژن CRISPR کار می کند موفق به دریافت جایزه یک میلیون دلاری Kavli شد.

جایزه Kavli از سال 2008 بطور سالانه به  دانشمندانی که موفقیت چشمگیری داشته اند اعطا می شود. جایزه کاولی در علم نانو به دستاوردهای برجسته‌ای در زمینه شیمیایی و خواص بیولوژیکی اتمی، مولکولی، ماکرومولوکولی، نانو مواد، ابزار دقیق در مقیاس نانو، سنتز ماکرومولکولی، مکانیک مولکولی و موضوعات مرتبط با آن‌ها تعلق می‌گیرد. نهاد اهدا کننده آن آکادمی علوم و ادبیات نروژ، وزارت آموزش و تحقیقات نروژ و بنیاد کاولی بطور مشترک می باشند.

CRISPR  نوعی تکنولوژی جدید ویرایش ژنتیکی است که می‌تواند به پیشرفت ژن درمانی کمک‌های زیادی بکند. تاکنون ژن درمانی عمدتا از طریق تکنیک «انتقال ژن» (gene transfer) انجام شده است؛ به این صورت که یک ویروس بی‌گزند، نسخه‌ی سالمی از یک ژن را به سلول منتقل می‌کند تا جای ژن معیوب را که بیماری ایجاد کرده، بگیرد. اما در روش CRISPR ، دانشمندان می‌توانند مستقیما ژن معیوب را اصلاح کنند. آنها DNA معیوب را جدا کرده و به جای آن یک DNA سالم می‌گذارند. قاعدتا، این روش باید خیلی بهتر از اضافه کردن یک ژن جدید جواب دهد، چون در این صورت خطرات ناشی از اضافه کردن یک ژن غریبه و خارجی از میان می‌رود. گاهی اوقات ممکن است این ژن خارجی در مکان اشتباهی قرار گیرد و منجر به سرطان شود.اما ژنی که با تکنیک CRISPR ترمیم شده تحت کنترل خواهد بود.

لینک فارسی خبر

Reference: https://www.nature.com/articles/d41586-018-05308-5

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top