اخبار


مبارزه با مالاریا به کمک مهندسی ژنتیک

 

محققان دانشگاه  Johns Hopkinsاز ابزار ویرایش ژن  CRISPR/Cas9برای ایجاد پشه‌های مقاوم به بیماری مالاریا استفاده کرده‌اند. محققان در این روش از ابزار ویرایش ژن CRISPR برای حذف یک ژن خاص در پشه‌های مهندسی شده که نسبت به انگل مالاریا بسیار مقاوم هستند، استفاده کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، 216 میلیون مورد بیماری مالاریا در سال 2016 دیده شده است که در نهایت این بیماری منجر به مرگ 445 هزار نفر شده است. پشه‌های ماده  "Anopheles gambiae" مظنون اصلی هستند.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه  Johns Hopkins در این مطالعه یک ژن بنام "FREP1" را مورد بررسی قرار داده‌اند. به دلایلی که به طور کامل درک نمی‌شود، این ژن یک پروتئین مخصوص ایمنی را رمزگشایی می‌کند و به انگل مالاریا کمک می‌کند در روده پشه زنده بماند. با برداشتن ژن FREP1 با استفاده از روش CRISPR، این تیم توانست احتمال زنده ماندن انگل مالاریا را که با بالغ شدن ممکن بود به انسان‌ها آسیب برساند، کاهش دهد.

George Dimopoulos نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: مطالعه ما نشان می‌دهد که ما می‌توانیم از این فناوری جدید ویرایش ژن CRISPR برای خلق پشه‌های مقاوم به مالاریا از طریق حذف ژن عامل میزبان استفاده کنیم. مقاومت در برابر انگل‌های مالاریا که توسط حذف ژن FREP1  به دست می‌آید، بسیار قوی است. این تکنیک قادر به کاهش شماری از پشه‌های ناقل مالاریا بود.

ویرایش ژنتیکی چندان شفاف نبود. محققان دریافتند که پشه‌های مهندسی شده آهسته‌تر از همتایان طبیعی خود رشد کرده‌اند و احتمال تغذیه آنها با خون کمتر است. Dimopoulos افزود: ما اکنون در حال ایجاد پشه‌هایی هستیم که در آنها ژن FREP1 فقط در روده بزرگسال غیرفعال خواهد بود. وی افزود: اگر شما بتوانید پشه‌های معمولی و وحشی را با این پشه‌های اصلاح شده جایگزین کنید، احتمالا تاثیر قابل توجهی در سرایت بیماری مالاریا به وجود خواهد آمد.

Reference: https://www.jhsph.edu/news/news-releases/2018/gene-knockout-using-new-crispr-tool-makes-mosquitoes-highly-resistant-to-malaria-parasite.html

 

 

 

پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top