اخبار


تولید اولین قرنیه مصنوعی با کمک چاپ سه بعدی

 اهدای "قرنیه" چشم هموراه نادر بوده است. این به معنی است که همه افراد نیازمند پیوند قرنیه چشم، نمی‌توانند این عمل را انجام دهد. در همین راستا، محققان انگلیسی به تازگی قرنیه‌های "بیوسنتزی" تولید کرده‌اند که می‌تواند نیاز بیماران را برطرف کند. این در حالی است که انجام موفقیت آمیز پرینت سه بعدی از اشیاء مختلف، تولید این قرنیه‌هارا آسان‌تر و سریع‌تر کرده است.

محققان انگلیسی دانشگاه "نیو کاسل" به رهبری Che Connonدبا استفاده از چاپگر زیستی سه بعدی ارزان، این قرنیه‌ها را تولید کردند.در این پژوهش، در ظرف کمتر از ۶ دقیقه، یک ژل زیستی در دایره‌های متحدالمرکزی انباشته شده و یک قرنیه مصنوعی تولید شد. این ژل، از سلول‌های بنیادی قرنیه انسان تشکیل شده است. این ژل متعلق به یک قرنیه سالم اهدایی بوده است و مخلوطی از "کلاژن" و "آلژینات"(پلی ساکارید موجود درنوعی جلبک) است. این جوهر زیستی به اندازه‌ای ضخامت داشت که قادر به حفظ ضخامت قرنیه بود و همچنین سلول‌های بنیادی را زنده نگه داشت.

پس از اینکه این قرنیه چاپ شد، سلول‌ها رشد کردند تا اینکه به بافت قرنیه تبدیل شدند. Che Connon اظهار کرد، قرنیه‌های ساخت ما باید ْآزمایشات بیشتری را بگذرانند و چندین سال طول خواهد کشید تا ما بتوانیم از ‌آن‌ها در عمل پیوند استفاده کنیم.وی افزود، با این حال، ما نشان دادیم که می‌توان با استفاده از مختصات گرفته شده از چشم بیمار، قرنیه‌ی مختص هر بیمار را چاپ کرد.وی ادامه داد، این پیشرفت، توان بالقوه‌ای برای مقابله با کمبود جهانی این نوع پیوند دارد.

Reference: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483518302124

 


بخشهای جشنواره
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره

Scroll to Top