خبر دانش آموزی

رونمایی از دست سازه های دانش آموزان در حوزه سلول های بنیادی حین برگزاری بخش دانش آموزی جشنواره سوم

به گزارش روابط عمومی و  امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، کمیته دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با حضور جمعی از اعضا و به سرپرستی دکتر محسنی مدیر بخش دانش آموزی ستاد در تاریخ 20 آبان ماه در محل بیمارستان مرکز طبی کودکان برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر محسنی به ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری بخش دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی پرداخت و افزود: با عنایت به این موضوع که دانش آموزان باید به ارایه دستاوردهای خود در 5 محور این بخش از جمله مقاله، دست سازه، فناوری دیجیتال، ایستگاه های آموزشی، هنر و ادبیات بپردازند، در صدد هستم که از دانشجویانی که در دوران دبیرستان خود در زمینه سلول های بنیادی آموزش های لازم دیده اند به عنوان داور در زمان ارائه دانش آموز ان استفاده کنیم.

دکتر محسنی در ادامه بیانات خود همچنین از رونمایی دست سازه های دانش آموزان در حین جشنواره سوم خبر داد و افزود: از دست سازه های دانش آموزان در حوزه سلول های بنیادی که بعضآ" در حال ثبت اختراع نیز می باشند در روز دوم جشنواره در محل سالن اجلاس سران با حضور مسئولین ستاد و و زارت آموزش و پرورش رونمایی خواهد شد. وی همچنین سایر اقدامات لازم جهت برگزاری هرچه بهتر بخش دانش آموزی جشنواره سوم را با اعضای حاضر در جلسه به بحث و بررسی گذاشت.

 

گفتنی است بخش دانش آموزی سومین جشنواره جهت دریافت آثار و یا حضور دانش آموزان علاقمند به حوزه سلول های بنیادی به نشانیwww.stemcellfestival.com فعال می باشد.

بهره مندی دانش آموزان حاضر در جشنواره سوم از سخنرانی اساتید دانشگاه در حوزه سلول های بنیادی

به گزارش روابط عمومی و  امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، کمیته دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با حضور جمعی از اعضا و به سرپرستی دکتر محسنی مدیر بخش دانش آموزی ستاد آبان ماه برگزار شد.

در این نشست دکتر محسنی به بررسی برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص بخش دانش آموزی سومین جشنواره ملی و گنکره بین المللی پرداخت و گفت: در جهت ارتقاء کیفیت خدمت رسانی به دانش آموزان از همکاری دانشجویان علاقمند به این حوزه بهره خواهیم جست. مدیر بخش دانش آموزی ستاد همچنین اذعان داشت: طی هماهنگی های صورت گرفته برای این بخش مقرر شده پنل دانش آموزی در حاشیه کنگره دانش آموزی نیز برگزار شود.

دکتر محسنی همچنین گفت: طی هماهنگی به عمل آمده با هنرستان صدا وسیما، دانش آموزان علاقه مند این هنرستان در زمینه فناوری های دیجیتال با بخش دانش آموزی جشنواره همکاری خواهند داشت. همانند دومین جشنواره در این بخش از جشنوار از سخنرانی اساتید مطرح دانشگاهی در حوزه سلول های بنیادی با تکیه بر  مبانی اخلاق در پژوهش وفعالیت های دانش بنیان  بهره مند خواهیم شد. وی در ادامه بیانات خود بر نهایی نمودن محتوای برنامه این بخش تاکید داشت.

 

سپس سایر برنامه های اجرایی با اعضای حاضر در جلسه به بحث و مذاکره گذاشته شد.

 

 

 

برگزاری مرحله سوم پیش برنامه دانش آموزی جشنواره سوم سلول های بنیادی

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، مرحله سوم از پیش برنامه دانش آموزی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در پژوهش سرای دانش آموزی ملاصدرا (قطب دانش آموزی) با حضور 24 نفر از دانش آموزان مناطق 1 ، 10 ، 15 و 17 استان تهران و از پژوهش سراهای اندیشه پویا، ابن سینا و امام هادی(ع) در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 9 و 10 آبان ماه 97 برگزار شد. در این رویداد دو روزه دانش آموزان با شرکت در8 کارگاه تخصصی تئوری و عملی ضمن آشنایی با مفاهیم حوزه سلول های بنیادی، مهارت های آزمایشگاهی از جمله کشت و پاساژ سلول، فریز و دفریز، مهندسی بافت، کار با حیوانات آزمایشگاهی، الزامات پژوهش و نگارش مانند تهیه پروپوزال، جستجو در مقالات و منابع علمی، تدوین مقاله،ایمنی زیستی و اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی را فرا گرفتند.

همچنین در پایان علاوه بر نظر سنجی برگزاری آزمون، برای تمام دانش آموزان شرکت کننده، گواهی شرکت در کارگاه صادر شد. 

 

 

 

 

تمدید ارسال آثار دانش آموزان به دبیرخانه دانش آموزی تا 25 آبان ماه سال جاری

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، کمیته دانش آموزی ستاد با حضور جمعی از اعضای دانشجویی با حضور دکتر محسنی مدیر بخش دانش آموزی ستاد در تاریخ 9 آبان ماه در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل جلسه داد.

محور نشست کمیته دانش آموزی برنامه ریزی و بررسی اقدامات نهایی برای بخش دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی بود.

در این نشست دکتر محسنی از تمدید ارسال آثار تا 25 آبان ماه سال جاری به دبیرخانه بخش دانش آموزی جشنواره خبر داد و افزود: از نفرات برگزیده محورهای مختلف بخش دانش آموزی در اختتامیه تجلیل به عمل خواهد آمد. وی همچنین افزود: طی رایزنی های صورت گرفته با مرکز ملی استعدادهای درخشان، دانش آموزان عزیز مراکز سمپاد نیز در بخش دانش آموزی حضور فعالی خواهند داشت.

مدیر بخش دانش آموزی ستاد ضمن اظهار امیدواری از راه اندازی شورای دانش آموزی در حاشیه برنامه های دانش آموزی وطی جشنواره افزود: دعوت از مسئولین مجلس دانش آموزی برای شرکت در برنامه های دانش آموزی جشنواره نیز در دستور کار این کمیته قرار دارد.

دکتر محسنی در ادامه نشست با اعضای کمیته دانش آموزی ستاد به بررسی برنامه های بخش دانش آموزی جشنواره سوم پرداخت و بر اطلاع رسانی گسترده جهت حضور دانش آموزان علاقمند به این حوزه تاکید داشت.

 

 

 

 

 

لزوم مستند سازی فعالیت های دانش آموزان در واحدهای مختلف بخش دانش آموزی جشنواره سوم

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، کمیته دانش آموزی ستاد با حضور جمعی از اعضا و دانشجویان به سرپرستی دکتر محسنی مدیر بخش دانش آموزی ستاد در تاریخ 6 آبان ماه در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل جلسه داد.

این جلسه که به منظور برنامه ریزی و بررسی اقدامات انجام شده در راستای بخش دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی تشکیل شد، دکتر محسنی ابتدا امور برنامه ریزی شده برای بخش دانش آموزی سومین جشنواره را با اعضای حاضر در جلسه به مذاکره گذاشت و سپس تاکید داشت: جهت مشارکت دانش آموزان سراسر کشور باید مکاتباتی به با اداره کل آموزش و پرورش استان ها صورت پذیرد . مدیر بخش دانش آموزی در ادامه جلسه مستند سازی فعالیت های واحدهای مختلف بخش دانش آموزی جشنواره سوم از ضرویات خواند و افزود: از این مستندات می توان جهت هدایت و فرهنگسازی این علم در بین دانش آموزانی که فرصت حضور در این جشنواره را نخواهد داشت بهره جست.

در ادامه مدیر بخش دانش آموزی موضوع غرفه های بخش دانش آموزی را با اعضای حاضر در جلسه به مذاکره گذاشت و بر تعیین و شفافیت نقشه غرفه ها تاکید نمود. سپس محورهای فناوری دیجیتال، دستسازه، ایستگاه های آموزشی، مقالات و هنر و ادبیات جهت دریافت آثار دانش آموزان مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

 

 

حضور 16 استان در دومین کارگاه دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری­ های سلول های بنیادی، دومین کارگاه دانش آموزی سومین جشنواره ملی و کنگره سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ 3 و 4 آبان ماه با حضور کارشناسان پژوهش سراها و دانش آموزان 16 استان در محل پژوهش سرای دانش آموزی ملاصدرا قطب کشوری سلول های بنیادی برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه پس از قرائت قرآن توسط یک دانش آموز المپیادی و دارای رتبه کشوری قرائت قرآن، اصلانی کارشناس امور پژوهش سراها از معاونت آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش، کرمی معاون آموزش متوسطه نظری اداره کل آموزش و پرورش استان البرز و دکتر محسنی مدیر بخش دانش آموزی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی سخنرانی کردند. سپس دانش آموزان در گروه های تعیین شده به فراگیری مباحث پرداختند.

در این رویداد دو روزه دانش آموزان 16 استان همانند رویداد مرحله اول با شرکت در  8 کارگاه تخصصی تئوری و عملی ضمن آشنایی با مفاهیم حوزه سلول های بنیادی، مهارت های آزمایشگاهی از جمله کشت، پاساژ سلول، فریز و دفریز، مهندسی بافت، کار با حیوانات آزمایشگاهی، الزامات پژوهش و نگارش مانند تهیه پروپوزال، جستجو در مقالات و منابع علمی، تدوین مقاله،ایمنی زیستی و اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی را فراگرفتند.

دکتر محسنی با حضور در کارگاه تخصصی ویژه کارشناسان امور پژوهش سراهای استان های مختلف به تشریح اهداف ستاد پرداخت و گفت: با عنایت به این مسئله که آینده هر کشور به دست محققین جوان آن کشور ساخته می شود، ستاد می کوشد تا گام های مؤثر و اساسی در آموزش و ترویج این دانش و فناوری در بین دانش آموزان بردارد. در این راستا توسعه و تقویت فعالیت های بخش دانش آموزی در سه محور برگزاری المپیاد دانش آموزی، راه اندازی پژوهش سراهای دانش آموزی و حضور دانش آموزان در جشنواره های ملی و کنگره های بین المللی سالیانه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را در دستور کار ستاد خود قرار داد.

مدیر بخش دانش آموزی به استقبال کم نظیر دانش آموزان، محققین داخلی و خارجی از بخش دانش آموزی دومین جشنواره ملی در سال گذشته اشاره کرد و افزود از 310 مقاله رسیده به دبیرخانه دانش آموزی، 38 مقاله برای سخنرانی پذیرفته شد که تعدادی از آنها به زبان انگلیسی توسط خود دانش آموزان ارایه گردید. وی اظهار امیداوری نمود که با همکاری کارشناسان شرکت کننده در کارگاه، بخش دانش آموزی سومین جشنواره نسبت به سال گذشته پربارتر و فعالتر برگزار گردد.

مدیر بخش دانش آموزی مشارکت مدیران ارشد و کارشناسان خبره وزارت آموزش و پرورش و مدیران کل استان ها را از عوامل مهم موفقیت بخش دانش آموزی ستاد خواند و افزود، وزارت آموزش و پرورش در مسیر اجرایی شدن برنامه ستاد همکاری بسیار خوبی داشته است.

دکتر محسنی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اهمیت سلول های بنیادی در درمان بیماری های مختلف پرداخت و اظهار داشت: با ورود دانش آموزان به این حوزه و ادامه تحصیل انها در رشته های مرتبط در دانشگاه، پیشرفت های خوبی در تولید علم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی نصیب کشور خواهد شد.

وی همچنین جشنواره ملی را فرصتی برای خود باوری دانش آموزان علاقمند به حوزه سلول های بنیادی برشمرد و افزود: حضور دانش آموزان در کنار استاتید دانشگاه و دانشمندان خارجی به هدایت این افراد در مسیرهای درست کمک می کند.

نیکویی دبیر علمی قطب کشوری دانش آموزی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز ضمن ارایه گزارشی از بخش دانش آموزی دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی به بحث و بررسی نحوه مشارکت دانش آموزان استان های مختلف جهت حضور فعال 
دانش آموزان پرداخت. وی همچنین به فعالیت های قطب در دو سال گذشته پرداخت و افزود به دلیل علاقه و اشتیاق دانش آموزان به فراگیری دانش سلول های بنیادی، ما کارگاه های متعددی در طول سال برای توانمند سازی آنها برگزار می کنیم. آمادگی قطب برای ارائه مشورت به استان ها جهت فعال سازی پژوهش سراها در زمینه سلول های بنیادی بخش دیگری از سخنان ایشان بود.

گفتنی است دستاوردهای دانش آموزان اولین و دومین پیش برنامه دانش آموزی سومین جشنواره در تاریخ 7 لغایت 10 آذرماه سال جاری به معرض دید عمومی گذاشته خواهد شد.

 

 پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top