تجربیات موفق فن بازار سال 96

مصاحبه اول: گزارش یک تجربه موفق از شرکت در فن بازار سلول های بنیادی 1396 و تجاری سازی محصول EmbryoCul 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌ الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­ های بنیادی، آقای دکتر مهدی هادی، مدیر واحد داروهای نوین بیولوژیک در صنعت داروسازی در مصاحبه­ ای، تجربه موفقیت آمیز حضور در فن بازار سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی سال 96 را بیان نموده و ضمناً مراحل همکاری با شرکت توفیق دارو و مسیر تجاری­ سازی محصول خود را شرح دادند. متن مصاحبه به شرح زیر می باشد:

آقای دکتر هادی، با سلام و تشکر از وقتی که در اختیار  ما و خوانندگان قرار دادید، لطفاً در خصوص تجربه حضور خود در فن بازار دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال 1396، توضیح دهید.

بنده مهدی هادی هستم. فارغ التحصیل رشته زیست شناسی سلولی تکوینی و حدود 10 سال است که در زمینه تحقیقات سلول های بنیادی فعالیت داشته­ام. محصولی که در سال 96 در فن بازار ارائه شد، مربوط به پروژه تولید محیط کشت اختصاصی جهت انجام لقاح داخل آزمایشگاهی و تولید جنین با نام MHRM بود. خوشبختانه این طرح مورد توجه سرمایه گذاران مختلف در صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی قرار گرفت و در نهایت موفق به انعقاد قرارداد انتقال دانش فنی و تولید تجاری با شرکت توفیق دارو شدیم. شرکت توفیق دارو یکی از شرکت های صاحب نام، بزرگترین مرکز تحقیقات دارویی کشور و از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری دارویی تامین (T.P.I.C.O) است.

 

در رابطه با مسیر تجاری سازی این محصول توضیح دهید.

مسیر تجاری سازی طرح مورد نظر از مرحله تحقیقات تا تولید تجاری بدین صورت بوده است که پس از تحقیقات آزمایشگاهی دقیق بر پایه اصول GLP بر روی فرمولاسیون محیط کشت مورد نظر و آزمایش های مختلف انجام شده، به صورت اصولی و با محوریت تولید محصول دانش بنیان، دانش فنی تولید تکرارپذیر محصول در فاز آزمایشگاهی را بدست آوردیم و پس از گذراندن آزمون های کنترل کیفی مورد نظر و تهیه مستندات مورد نیاز تولید، مانند پرونده امکان سنجی و توجیه اقتصادی طرح و مطالعه بازار، در جشنواره فن بازار کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی سال 1396 مطرح نمودیم. سپس این محصول با حمایت شرکت توفیق دارو در بخش صنعت در شرایط مناسب و با رعایت اصول GMP مجدداً فاز آزمایشگاهی را با استانداردهای صنعتی، تکرار نموده و پس از موفقیت در تولید آزمایشگاهی، به فاز تولید صنعتی رسید و با توجه به نیاز جامعه علمی کشور آماده فروش می باشد. لازم به ذکر است، اخیراً قرارداد اعطای نمایندگی فروش محصول در ایران نیز توسط شرکت توفیق‌دارو منعقد گردیده است.

 

وجه به این نکته ضروری است که علاوه بر تجربیات پیشین اینجانب در حوزه علمی و تخصصی مرتبط با محصول، تسلط اینجانب بر مفاهیم حوزه مدیریت MBA و با لحاظ "انجام پژوهش با هدف تولید دانش بنیان" به طور مقتضی، نقش شایانی در تولید و ترجمه دانش فنی آزمایشگاهی به زبان مورد نظر سرمایه گذاران و زمینه آغاز مذاکرات و فرآیند تجاری سازی محصول مورد نظر، ایفا نمود. 

 

نظر شما در رابطه با تجربه شرکت در "نشست فن بازار سال 1396" چیست؟ مذاکرات با سرمایه گذار چگونه بوده است و به چه نتایجی رسیدید؟

خوشبختانه این محصول در آستانه فرا رسیدن فن بازار سلول های بنیادی سال 1397  به مراحل نهایی تولید تجاری رسیده است و با نام تجاری EmbryoCul  وارد بازار ایران خواهد گردید و از دستاورد های موفق فن بازار سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی می باشد. پیش بینی ها حاکی از آن است که با توجه به تجربیات موفق شرکت توفیق دارو در صادرات دارو و عقد قرارداد های بین المللی، پتانسیل و امکان صادرات این محصول به کشور های خارجی نیز وجود دارد که در دست بررسی می باشد. علی رغم اینکه قبل از ارائه طرح مورد نظر در فن بازار سلول های بنیادی، پیشنهاد مذاکره برای تولید محصول مورد نظر توسط یک شرکت آمریکایی نیز به بنده مطرح شده بود، اما با حمایت سرمایه گذاران داخلی، محصول مورد نظر در داخل کشور، به تولید تجاری رسیده است. بدون شک، این مسیر از طریق مشارکت در فن بازار سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی محقق شد.

 

 

در آخر، توصیه شما به محققان در راستای تجاری سازی یافته های پژوهشی چیست؟

در کشور، طرح های ارزشمندی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در حال انجام است، اما متأسفانه به دلیل عدم ترجمان مناسب دانش مورد نظر به زبان صنعت توسط محققین، معمولاً تعداد کمی از طرح های تحقیقاتی، موفق به عقد قرارداد با صنعت و تولید تجاری می شوند. گاهی اوقات طرح های موفق تحقیقاتی، به دلیل عدم مطالعه صحیح بازار و یا عدم انجام مدیریت ریسک های احتمالی، در صنعت مورد پذیرش قرار نمی گیرند. بی شک طرح های تحقیقاتی که بر پایه اصول مورد نیاز صنعت طراحی و اجرا شده باشند، مورد توجه سرمایه گذاران این بخش قرار خواهند گرفت. به نظر بنده، با توجه به شرایط کنونی کشور، بهتر است محققین برخی از پروپوزال های تحقیقاتی را از ابتدا بر مبنای تولید دانش فنی ایجاد محصول و با نگاه تولیدی و در معنای واقعی تبدیل علم به ثروت، برنامه ریزی نموده و با اخذ مشاوره های لازم از بخش صنعت آینده بهتری را برای طرح های تحقیقاتی خود و پیشبرد اهداف استراتژیک تحقیقاتی و تولیدی کشور، رقم زنند. 

 

در پایان امیدوارم با همکاری بخش صنعت و تحقیقات کشور و همچنین نهاد های حکومتی، در راستای حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی، همچنان شاهد موفقیت های بیشتر در تولید محصولات با کیفیت ایرانی و سرافرازی کشور ایران باشیم.

 

 

 

 پیام رئیس

به نام خدا

توسعه علوم و فناوریهای راهبردی و تمرکز بر مرزهای دانش یکی از مهمترین سیاست های توصیه شده مقام معظم رهبری بوده و ضامن رشد و شکوفایی کشور می باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با تمرکز بر این دست از علوم و فناوری ها، بستر مناسبی را برای ایجاد زیست‌بوم های مناسب کارآفرینی و نوآوری، اقتصاد دانش بنیان، تأمین نیازهای اساسی کشور و حضور موثر در بازارهای جهانی را فراهم آورد . 

ادامه مطلب...

پيام دبير کل

 

به نام خداوند هستی‌ بخش
سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رویدادی علمی و فناورانه است که با توکل به خدای متعال و با یاری اندیشمندان و صاحب‌نظران علوم سلولی و پزشکی بازساختی نقطه عطفی در تحولات مبتنی بر فناوری های نوین در کشور خواهد بود.

ادامه مطلب...

 

 


بخشهای جشنواره


اخبار
برگزار کنندگان همایش


حامیان جشنواره


Scroll to Top